Verbo "ärtyä" - coniugazione verbi finlandesi

Conjugation of have (Export PDF)

finlandeseVerbo "ärtyä"

Infinitiivi
finlandese
  • ärtyä
Preesens
finlandese
  • ärryn
II-Partisiippi
finlandese
  • ärtynyt

Indikatiivi

Preesens

minä
ärryn
sinä
ärryt
hän/se
ärtyy
me
ärrymme
te
ärrytte
he
ärtyvät
passiivi
ärrytään

Preesens, negatiivinen

minä
en ärry
sinä
et ärry
hän/se
ei ärry
me
emme ärry
te
ette ärry
he
eivät ärry
passiivi
ei ärrytä

Imperfekti

minä
ärryin
sinä
ärryit
hän/se
ärtyi
me
ärryimme
te
ärryitte
he
ärtyivät
passiivi
ärryttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en ärtynyt
sinä
et ärtynyt
hän/se
ei ärtynyt
me
emme ärtyneet
te
ette ärtyneet
he
eivät ärtyneet
passiivi
ei ärrytty

Perfekti

minä
olen ärtynyt
sinä
olet ärtynyt
hän/se
on ärtynyt
me
olemme ärtyneet
te
olette ärtyneet
he
ovat ärtyneet
passiivi
on ärrytty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole ärtynyt
sinä
et ole ärtynyt
hän/se
ei ole ärtynyt
me
emme ole ärtyneet
te
ette ole ärtyneet
he
eivät ole ärtyneet
passiivi
ei ole ärrytty

Pluskvamperfekti

minä
olin ärtynyt
sinä
olit ärtynyt
hän/se
oli ärtynyt
me
olimme ärtyneet
te
olitte ärtyneet
he
olivat ärtyneet
passiivi
oli ärrytty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut ärtynyt
sinä
et ollut ärtynyt
hän/se
ei ollut ärtynyt
me
emme olleet ärtyneet
te
ette olleet ärtyneet
he
eivät olleet ärtyneet
passiivi
ei ollut ärrytty

Impara le coniugazioni dei verbi più usati in finlandese.